Нещодавнє клінічне дослідження показало, що модифікований штам вірусу кору може бути успішно використаним для лікування онкологічних захворювань людини та зменшення ризики їхньої появи. Наразі метод було випробувано на людях.
Дослідження було проведене американським закладом Mayo Clinic Foundation. Команду дослідників очолював спеціаліст-гематолог Стівен Рассел. Вчений повідомив, що двом пацієнтам, які страждали на множинну мієлому, було уведено зазначений штам вірусу кору, – в обох випадках спостерігався повний регрес хвороби. Дослідники стверджують, що отримані ними результати є великим проривом та відкривають нові перспективи для віротерапії.
Вже протягом тривалого часу вчені вивчали можливість використання вірусів для лікування пухлин, мета полягає в тому, щоб змусити віруси вибірково атакувати перероджені клітини. Досі результати були обмеженими, а експерименти проводилися на лабораторних тваринах. Коли йдеться про застосування вірусів з лікувальною метою, потрібно, щоб обраний вірус був “знайомим” імунній системі людини, щоб її організм був до нього несприйнятливим. Інакше, вірус уражуватиме й здорові клітини.
Під час дослідження, Рассел та його команда модифікували вірус кору таким чином, щоби він специфічно уражував клітини, на поверхні яких експресується білок LCD 46, експресія якого є характерною для мієломних клітин. Множинна мієлома – це рак плазматичних клітин, які знаходяться у кістковому мозку і відповідають за продукцію антитіл. При множинній мієломі, ці клітини починають неконтрольовано ділитися, що порушує імунні реакції організму та викликає проблеми з кістками.
Експеримент був проведений на двох жінках, віком 49 та 65 років відповідно, традиційне лікування множинної мієломи в обох випадках не давало потрібних результатів. У випадку молодшої жінки, випробування цієї новітньої методики призвело до повного зникнення пухлинного вогнища у кістковій тканині. Хоча через деякий час виникло нове невелике вогнище, його вдалося ліквідувати за допомогою променевої терапії. При цьому, рак не уразив інші кістки.
А що стосується старшої жінки, то у неї спостерігалися не такі позитивні результати: пухлинне вогнище не вдалося ліквідувати, хоча й мало місце початкове його скорочення.
Спеціаліст-онколог Джон Белл, з лікарні в Оттаві (Канада), коментуючи цю інформацію, зазначає, що уведення модифікованого вірусу може стимулювати боротьбу з раком на рівні усього організму. Але він підкреслює, що необхідно провести ще багато досліджень та розробити точну методику уведення вірусу в організм й визначити чітке дозування, – лише тоді можна буде вести мову про запровадження у практику такого новаторського методу лікування множинної мієломи.
Джерело: الجزيرة
Переклад з арабської: Юрій Косенко