Вашій увазі пропонується добірка коротких анотацій (українською мовою) статей з останніх випусків журналу The Lancet, що присвячені найрізноманітнішим аспектам епідемії COVID-19 у світі (терапії, профілактики, діагностики та ін.) і представлені на Ресурсному центрі COVID-19
Добірка супроводжується коментарями (за наявності) та поповнюватиметься.
Hellewell et al.(2020) Feasibility of controlling COVID-19 outbreaks by isolation of cases and contacts. The Lancet. DOI:https://doi.org/10.1016/S2214-109X(20)30074-7
Посилання: https://www.thelancet.com/journals/langlo/article/PIIS2214-109X(20)30074-7/fulltext
Дата: 28 лютого 2020 р.
Суть: Розроблена стохастична модель для оцінки надійності контролю епідемії шляхом ізолювання хворих та відстеження їх контактів з використанням параметрів COVID-19 (кількість початкових випадків хвороби, базове репродукційне число, час від появи симптомів до ізолювання хворого, кількість заражених хворим осіб до появи у нього симптомів та ін.). Продемонстровано домінуючу важливість часу від появи симптомів до ізолювання хворого для успішного контролю епідемії за оптимістичним сценарієм (мала кількість початкових випадків хвороби та низьке базове репродукційне число 1-5). Відстеження контактів хворих набуває особливої ваги при збільшенні базового репродукційного числа. Пізнє ізолювання хворих, неефективне відстеження контактів та передача збудника до появи симптомів не дозволяють ефективно обмежити поширення збудника.
Коментар: З урахуванням офіційної появи першого випадку COVID-19 в Україні та його потенційної передачі іншим людям до появи симптомів першочергову увагу слід приділити рекомендованому добровільному перебуванню всіх осіб, що прибули з країн з зареєстрованими випадками COVID-19, на домашньому ізольованому утриманні без розширення мережі контактів протягом 14 діб.
Brooks et al. (2020) The psychological impact of quarantine and how to reduce it: rapid review of the evidence. The Lancet. DOI: https://doi.org/10.1016/S0140-6736(20)30460-8
Посилання: https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)30460-8/fulltext
Дата: 26 лютого 2020 р.
Суть: Наведена узагальнена інформація щодо психологічних наслідків карантину людей у світлі епідемії COVID-19. Виокремлені основні ранні фактори дискомфорту для ізольованих осіб: невизначеність строків карантину, невдоволеність, нудьга, острах заразитися, недостатність запасів води/їжі/ліків, відсутність інформації, порушення свобод, фінансові втрати та негативне сприйняття ізольованих іншими людьми. Для пом’якшення таких наслідків наголошено на важливості вчасного і повного інформування людей (вони повинні розуміти, навіщо це робиться), поінформування щодо строків карантину і їх дотримання (за виключенням екстрених ситуацій, надання допомоги із запасами води/їжі/ліків, пояснення важливості власного рішення людей щодо добровільного перебування у карантині.
Коментарі: В Україні наразі відсутня система поінформування, «заспокоювання» населення та забезпечення базової соц. допомоги у таких випадках. Все це потрібно робити зараз (починаючи з аеропортів, вокзалів, автостанцій, портів) для попередження паніки, порушення карантину та поширення хвороби. Необхідні прості інформаційні буклети, плакати та т.ін. у громадських місцях. Необхідне поінформування щодо відсутності специфічних ліків. Також держустановам рекомендується розробити проактивні плани дій на випадок подальшого поширення COVID-19 в Україні (домашній карантин, позапланова оплачувана відпустка, позапланові канікули в школах/ВУЗах та ін.
Stebbing et al. (2020) COVID-19: combining antiviral and anti-inflammatory treatments. The Lancet. DOI: https://doi.org/10.1016/S1473-3099(20)30132-8
Посилання: https://www.thelancet.com/journals/laninf/article/PIIS1473-3099(20)30132-8/fulltext
Дата: 27 лютого 2020 р.
Суть: За допомогою штучного інтелекту було досліджено потенційні терапевтичні агенти та їх мішені для лікування COVID-19. Встановлена група схвалених лікарських засобів, які здатні пригнічувати клатрин-опосередкований ендоцитоз, тобто перешкоджають проникненню вірусу до клітини. Підтверджена ефективність трьох сполук: Баріцитініб (затверджений в Європі, торгові назви: Olumiant, Baricinix), Федратиніб (затверджений в США) та Руксолітиніб (затверджений в США та Європі, торгові назви: Jakafi, Jakavi). Окрім непрямої антивірусної дії, всі три сполуки є потужними протизапальними ліками і тому вважаються перспективними у лікуванні COVID-19. Серед даних трьох сполук найбільшою афінністю та простою використання (одна доза перорально щоденно) відрізняється Баріцитініб (Olumiant, Baricinix).
Wu et al. (2020) Prolonged presence of SARS-CoV-2 viral RNA in faecal samples. The Lancet. DOI: https://doi.org/10.1016/S2468-1253(20)30083-2
Посилання: https://www.thelancet.com/journals/langas/article/PIIS2468-1253(20)30083-2/fulltext
Дата: 19 березня 2020 р.
Суть: Наразі рішення щодо виписки пацієнтів з лікарень приймається на основі принаймні двох послідовних негативних результатів їх тестування на SARS-CoV-2 методом ПЛР з використанням зразків мокроти чи носоглоткових змивів, відібраних протягом більше 24 годин.
Дослідження достовірної кількості (n=74) пацієнтів, госпіталізованих з SARS-CoV-2, показали, що у більшості з них (55%) РНК вірусу SARS-CoV-2 детектується у стулі ще протягом ~11,2 доби вже після того, як такі пацієнти були визнані «здоровими» згідно двократного аналізу носоглоткового змиву. Автори рекомендують тестувати зразки стулу пацієнтів на SARS-CoV-2 перед їх випискою з лікарень для підтвердження елімінації вірусу і неможливості його подальшої передачі фекально-оральним шляхом.
Коментарі: Наявність SARS-CoV-2 у шлунково-кишковому тракті, його інтенсивне виділення у стулі протягом тривалого часу та вірогідний супутній фекально-оральний шлях передачі вірусу становлять значну небезпеку у контексті можливої другої (третьої, …) хвилі епідемії.
Окрім зазначеного авторами, рекомендується врахувати необхідність планової перевірки стічних вод лікарень на предмет наявності SARS-CoV-2 та впевнитися у ефективності заходів для їх знезараження, які застосовуються водоканалами. Також слід відповідно поінформувати медичний персонал та хворих щодо можливого інфікування інших людей (членів сімей) фекально-оральним шляхом (тобто, щодо заходів безпеки та гігєни).
PS З часу розвитку пандемії загальна кількість статей, їй присвячених, сягнула десятків тисяч. Ресурсний центр Lancet продовжує активно працювати…