Французькі вчені з університету Екс-Марсель з’ясували, що великі віруси на кшталт APMV та MGVC змушені захищатися від проникнення у них шкодочинних мікробів за допомогою імунної системи, котра нагадує CRISPR, яка вперше була виявлена у бактеріях ще наприкінці 80-х і тепер активно використовується в генетиці. Подробиці цього дивовижного відкриття були опубліковані на сайті Nature News.
Розмір так званого мімівірусу (чарівна назва, чи не так?) є настільки великим, що його можна роздивитися за допомогою звичайного світлового мікроскопа. Він має найбільший капсид (зовнішню білкову оболонку) серед усіх відомих вірусів – близько 500 нм у діаметрі (діаметр капсиду того самого мегавірусу – 440 нанометрів), що робить його схожим на невеликі бактерії. Але на відміну від інших вірусів і навіть бактерій, у мімівірусу вкрай складно структурований геном і близько 1,2 млн. пар нуклеотидів.
Відкриття мімівірусу у 1992 році викликало великий інтерес у наукових колах. Деякі вчені уми навіть припустили, що цей вірус є проміжною ланкою між вірусами та клітинними організмами.
А інші вважають, що мімівірус – це принципово нова форма життя, яка не відноситься ні до вірусів, ні до бактерій.
Той факт, що мімівірус міг зазнавати атак дрібніших вірусів, уже вирізняв його з-поміж інших вірусів. Але 1 2014 році вчені з’ясували, що вірусам вдається подолати захист лише деяких видів мімівірусів. Це й стало причиною появи гіпотези про те, що мімівірус має власний імунітет.
Сутність роботи імунітету полягає в тому, що мімівірус запозичує фрагменти ДНК вірусів, котрі його атакують, на вбудовує їх у свій генетичний код. Коли віруси того ж типу намагаються атакувати знову, мімівірус вираховує їх та знищує. Запозичені фрагменти генетичного коду в ДНК організму й носять назву CRISPR.
Французькі вчені провели низку досліджень 60 різних штамів мімівірусу й дійшли висновку, що їхня ДНК містить у собі частину генетичного коду меншого вірофага Zamilion, що робить мімівіруси стійкими до його впливу. Мімівірус для боротьби з загарбниками використовує особливі ензими, які призводять до розчинення їхньої ДНК. Вчені назвали імунітет мімівіруса терміном MIMIVIRE (MIMIvirus VIrophage Resistance Element).
Джерело: Nature