
Агресивні Т-клітини (помаранчеві) атакують клітини злоякісної пухлини в процесі вірусної терапії T-VEC.
27 жовтня 2015 року адміністрація FDA (США) надала дозвіл на використання генетично модифікованого вірусу герпесу talimogene laherparepvec (T-VEC) для лікування меланоми, однієї з найбільш агресивних форм раку. За чотири дні до цього, цей лікарський засіб було схвалено Європейською агенцією з лікарських препаратів.
Фахівці говорять про появу довгоочікуваного нового класу лікарських засобів. Проти меланоми з метастазами у внутрішні органи у медицини досі не було жодних ліків. Клінічні випробування T-VEC дали досить оптимістичні результати.
Зараз тривають десятки клінічних випробувань схожих «онколітичних» вірусів. Вчені сподіваються, що схвалення регулюючих органів приверне увагу до інноваційного методу терапії й сприятиме подальшим розробкам у цьому напрямку. «Ймовірно, настала доба онколітичних вірусів», – говорить Стефен Расселл, дослідник ракових захворювань та гематолог клініки Майо в Рочестері (США).
Особливість меланоми – слабка відповідна реакція організму або ж її відсутність, через що меланома часто швидко прогресує. Водночас, багато вірусів можуть атакувати конкретно ракові клітини. Злоякісна пухлина знижує антивірусну реакцію організму, це відкриває широкий шлях для можливостей застосування саме вірусної терапії.
У 1950-ті – 1960-ті роки цю тему почали особливо активно вивчати, інфікуючи ракових хворих сотнями різних вірусів. Іноді терапія знищувала пухлину, а іноді вбивала пацієнта.
На відміну від диких вірусів 20 сторіччя, нинішні генетично модифіковані віруси ретельно пристосовані саме до вбивства ракових клітин. Окрім того, у них навмисне вбудовані гени, які стимулюють імунну систему організму, що робить лікування ще більш ефективним. Той самий T-VEC здатний проникати у здорові клітини, але не може там розмножуватися.
Під час лікування слід здійснити ін’єкцію T-VEC в пухлину. Ліки мають ефективно зменшити пухлину в будь-якому органі. Онкологи додають, що за умови суміщення T-VEC з іншими видами терапії ефективність лікування зростає.
Зараз вчені працюють над тим, щоби замаскувати генетично модифікований вірус від імунної системи. Тоді можна буде вводити його безпосередньо у вену, і з плином крові він сам віднайде ракові клітини й знищить їх у всьому тілі.
Джерело: Geektimes