Величезний успіх кампанії вакцинації проти поліомієліту в Індії! Протягом трьох років не було зареєстровано жодного випадку захворювання на поліомієліт, наразі країна перебуває на такій стадії, коли можна говорити про викорінення вірусу. Про це було заявлено індійським представником у Всесвітній Організації Охорони Здоров’я.
Поліомієліт змушував тремтіти наших предків; цей недуг – зумовлюючи серйозні наслідки для тих, хто ним захворів – викликав захворювання у мільйонів людей. Хвороба є інфекційною та контагіозною, вона викликається РНК-вмісним вірусом, який передається орально-фекальним шляхом. Якщо гігієна дозволяє обмежити епідемію, тільки відкриття вакцини, у Сполучених Штатах Америки, в середині 1950-х років, відкрило шлях для викорінення хвороби. Уведення цієї вакцини у практику стало одним із найважливіших елементів поступу в медицині у післявоєнному світі.
Відтоді, масова вакцинація дозволила викорінити цю хворобу у більшості країн світу. На початку 21-го сторіччя, вона збереглася лише у декількох країнах, хоча ВООЗ ставила собі завдання повністю викорінити хворобу до 1998 року, в Африці та Азії є такі країни де вона все ще лютує. Проте, країна за країною продовжують звільнятися від вірусу поліомієліту. У 2013 році від нього звільнилися ще три ендемічні країни (Афганістан, Нігерія та Пакистан), тоді як у 1988 році випадки захворювання на поліомієліт фіксувалися не менш ніж у 125 країнах. Кількість випадків захворювання на поліомієліт зменшилася на 99% з 1988 року, впавши з 350 000 до 223 випадків, які були зареєстровані у 2012 році, – за даними ВООЗ. Індія, тим не менш, була головним епідемічним центром, у цій країні в 1994 році було зафіксовано 5000 нових випадків, і від 3 до 4 мільйонів людей страждають від наслідків цієї хвороби. Поки залишатиметься резервуар вірусу, а ним є інфіковані діти, існуватиме й ризик відновлення спалаху хвороби у випадку збоїв у кампанії вакцинації. Цим зумовлюється зацікавленість у повному викоріненні.
Від початку цієї кампанії з викорінення вірусу, ВООЗ оцінює, що вдалося запобігти ризику захворювання близько десяти мільйонів осіб і що уведення вітаміну А разом з вакциною дозволило запобігти смерті близько півтора мільйона дітей. Останній штурм триває, він може призвести до остаточного викорінення поліомієліту у світі за декілька років; кампанія спрямована на викорінення усіх типів вірусу поліомієліту – як диких типів, так і тих, що походять від вакцин.
Кір також відступає
Масштабна кампанія вакцинації розпочалася в Індії, під егідою ВООЗ, до її фінансування, серед інших, долучився фонд Гейтса, в її рамках мобілізовано близько двох мільйонів помічників лікарів, яких має вистачити для уведення вакцини приблизно 170 мільйонам дітей щороку, зокрема найбільш ефективної пероральної вакцини. Запроваджена система охоплює близько 40 000 спеціальних центрів, здатних виявити кожну хвору дитину, ці центри також не нехтують залученням моральних та релігійних авторитетів для того, щоб переконувати батьків здійснювати вакцинацію своїх дітей.
Останній зафіксований випадок поліомієліту мав місце 13 січня 2011 року. Успіх кампанії також дозволяє значно покращити ситуацію з вакцинацією проти кору. Це хвороба, яка все ще вбиває понад 150 000 дітей у світі щороку, з них третину в Індії. Ця цифра знижується, оскільки в 2000 році було більше півмільйона жертв. Але, як і у випадку з поліомієлітом, ефективність вакцинації залежить від відсотка вакцинованих дітей. Якщо цей відсоток становить менше 95%, то завжди залишається ризик спалаху епідемії.
Сільвестр Юе
Джерело: Science.Blogs.Liberation
Переклад з французької: Юрій Косенко