Занепокоєння, що його викликає тигровий комар (Aëdes albopictus), переносник вірусу зіка, привернуло увагу команди дослідників з Інституту Вивчення Розвитку (IRD). Вірус зіка, що викликає лихоманку, болі у суглобах, головний біль… може також провокувати ускладнення нервової природи.
Ця нова обставина з’ясувалася під час двох епідемій, в Мікронезії у 2007 році, та в Полінезії наприкінці 2013, тоді захворіло 55 000 людей. Але дослідники з IRD відкрили, що епідемія лихоманки денге та лихоманки чикунгунья, яка мала місце в Лібревілі, в Габоні, у 2007 році, охоплювала також випадки захворювання на лихоманку зіка, – вірус, що її викликає, має африканське походження, згідно з даними філогенетичного аналізу. Результати дослідження були опубліковані у виданні PLOS. Neglected Tropical Deseases.
Однак, комар, що є переносником цих трьох вірусів, – тигровий комар, наукова назва Aedes albopictus, перебуває на стадії планетарної експансії. Батьківщина комара – це південно-східна Азія, він з’явився в Африці в 1991 році, а сьогодні зустрічається у понад 80 країнах на п’яти континентах і входить у десятку найбільш інвазійних видів планети.
Франція також не уникнула цієї нової загрози здоров’ю, і йдеться не лише про такі її департаменти, як Антильські острови та Реюньйон, але й про метрополію, оскільки тигровий комар вже проник на територію 18-ти департаментів. Міністерство охорони здоров’я запустило загальнодоступний сайт, з метою інформування населення про цю маленьку тварину та отримання від громадян сигналів про її присутність. До згубних властивостей комарів належить та, що вони жалять також і вдень, зокрема на світанку, а не тільки вночі, як наші місцеві комари.
Лікування цих трьох хвороб вірусної етіології, лихоманок денге, чикунгунья і зіка, має низку проблем, тому боротьба проти комахи-переносника становить першочергову важливість для того, щоб зменшити ризик епідемії.
P.S. У 1948 році вчені відкрили новий вид вірусу, що викликає хворобу у африканських мавп. Оскільки вірус був виділений у макак, що живуть у лісі Зіка в Уганді, він отримав назву вірус зіка, а хвороба, яку він викликає – лихоманка зіка. Періодично траплялися випадки зараження цим вірусом людей у країнах Африки та Азії. У 1968 році вірус зіка вперше був виділений у людини.
Прояви лихоманки зіка полягають у висипці, яка виникає на голові й тулубі, а потім поширюється на інші частини тіла, кон’юнктивіті, головному болі, болях у суглобах та спині, можливими є також відчуття втоми, незначне підвищення температури, озноб. В цілому, симптоми лихоманки зіка схожі на симптоми іншої африканської тропічної вірусної хвороби – лихоманки денге, але вони значно м’якші. Захворювання триває близько тижня.
Сильвестр Юе
Джерело: Sciences.Blogs.Liberation
Переклад з французької: Юрій Косенко