Опубліковані результати проведеного UNICEF дослідження дозволяють припустити, що мешканці Таїланду дедалі більш поблажливо ставляться до ВІЛ. Хоча СНІД займає п’яту позицію у переліку головних причин смертності в країні.
У міру того, як просвітницькі кампанії серед населення й медичні досягнення набули відчутного впливу, глобальна паніка з приводу ВІЛ, котра позначала 80-ті й 90-ті роки, вгамувалася.
Люди тепер знають, що вірус передається не так легко – особливо зважаючи на прогрес у медицині, який зменшує ризик – і що зараження цим вірусом більше не означає смертного вироку, як то було колись.
Але опубліковані результати проведеного UNICEF дослідження показують, що тайці, можливо, стають надто поблажливими по відношенню до цієї хвороби. Встановлено, що на фоні загального падіння показників зараженості у Таїланді в цілому, вони зростають серед молоді віком від 15 до 24 років.
Багато хто з представників цієї вікової групи непам’ятає тих років у 90-их, коли ВІЛ був головною причиною смертності у Таїланді – вірус вбивав більше людей, ніж серцеві хвороби та дорожні аварії.
Відтоді спостерігається різке зниження смертності від СНІДу, але це ще й досі п’ята за значенням причина у переліку причин смертності в країні.
Проблема полягає в тому, що через успішність у боротьбі з хворобою, багато хто з-поміж молодих людей вважає, ніби вона уражує тільки людей старшого віку, а отже й не вживає необхідних запобіжних заходів.
Звіт під назвою «Ситуативний аналіз становища молоді у контексті високого ризику загрози ВІЛ у Таїланді» вказує на ще один цікавий потенційний фактор, який стоїть за зростанням показників зараженості ВІЛ серед сучасної молоді – це соціальні мережі.
Значною мірою, досягнутий успіх у боротьбі з вірусом є наслідком ефективної просвітницької роботи на місцях, зокрема й серед таїландських спільнот гомосексуалістів.
Активісти й представники системи охорони здоров’я відвідували бари й клуби для гомосексуалістів і проводили там просвітницькі розмови – то були організаційно досить потужні структури.
Але сьогодні ці спільноти є слабшими, ніж колись. Звіт припускає, що це може зумовлюватися тією причиною, що соціальні мережі полегшують влаштування зустрічей людей і їм не треба йти до клубу чи бару – розроблені програмні додатки для знайомств дозволяють користувачам домовлятися про зустрічі не виходячи з дому, а це ускладнює для тих, хто бореться з ВІЛ, питання доступу до більшої частини цих молодих людей, котрі користуються такими програмними додатками.
Було б безглуздо вважати, ніби битва проти ВІЛ як така вже програна – але ці дані показують, що вона ще дуже далека від завершення.
Махер Саттар
Джерело: Aljazeera